“Ryanair je jako alkohol, říkáte si, že to bylo naposledy, ale stejně u něj vždy skončíte.”

Neznámý umělec

Na jednu stranu odlet brzy ráno, na druhou levná letenka. Rozhoduje naše spořivost, a tak se okolo sedmé ráno odlepujeme od ranveje pražského letiště. Dospíme se přeci v letadle. Z menšího “lowcostového” letiště Řím – Ciampino jedeme autobusem jedné z několika autobusových společností, které zajišťují spojení letiště – Řím. Jízdenky nemá smysl (aspoň tedy mimo sezónu) kupovat předem, jízdenku koupí člověk u řidiče za 5 euro, pokud si koupíte zpáteční, zaplatíte jen 9 euro.

Autobus zastavuje na hlavním římském vlakovém nádraží Termini, které je v centru města a například fontána di Trevi je skoro za rohem. Teď již něco k tomu kde se ubytovat, co vidět a kde se dobře najíst.

Kde se ubytovat:

Řím není z hlediska ubytování úplně nejlevnější, na bookingu najdete slušné ubytování za zhruba 1000Kč na noc pro dva, na airbnb pak najdete o něco levněji. Obojí jsou většinou menší pokoje předělané na “hotel” nebo BnB z normálního bytu. Dobrá oblast je například okolo již zmiňovaného Termini, ne tedy přímo u něj, ale zhruba v okruhu 500 metrů od něj najdete hezké ubytování za rozumnou cenu.

Co vidět:

Člověk by mohl v Římě strávit několik let a stejně by neobjevil všechny jeho krásy. Kromě “vykřičených” památek tu na návštěvníka čeká i spousta míst, která také rozhodně stojí za vidění, ale na turistických mapách nejsou. Kašny, sochy, a spousta dalších zajímavostí na každém rohu.

Pravděpodobně nejznámější památkou celého Říma je Koloseum, kde za slavných dob Římské říše bojovali gladiátoři a občas se celá aréna zaplavila, aby se zde mohly odehrávat “námořní” bitvy. Teď se člověk může podívat na to, co z tohoto všeho zbylo a představit si doby dávno minulé. Spousta průvodců ať už samozvaných či více méně oficiálních se vás bude snažit přesvědčit, ať si koupíte lístky přes ně a přeskočíte frontu. Fronty jsou dvě – jedna pro cestovatele, kteří ještě lístek nemají, druhý pro ty, kteří si ho objednali on-line nebo ho již mají a jen čekají na bezpečnostní kontrolu. Vtip je v tom, že počet lidí, kteří mají lístek objednaný předem (tudíž dražší) je větší než těch bez lístku, takže nakonec obě skupiny čekají stejně dlouho. Na místě stojí vstupné 12 euro pro dospělého, 7,5 euro pro občana EU ve věku 18-25 let. V ceně je i vstup na Forum Romanum, které bylo dříve centrem města.

20171230_202724-compressor.jpg

20171230_142859-compressor.jpg
Duckface u Kolosea

Jako další zmíním fontánu di Trevi. Je prakticky jedno, v jakou denní dobu se sem vydáte, vždy jsou tu zástupy turistů. To nemění nic na tom, že je jednou z nejkrásnějších, ne-li přímo tou nejkrásnější na světě. Fontána je osvětlená i v noci, tudíž pokud budete mít zájem o krásné fotky bez lidí, vydejte se sem v pozdních nočních či brzkých ranních hodinách. Je volně přístupná, žádné vstupné se neplatí.

20171229_182436-compressor.jpg

Vatikán je sice oficiálně samostatný stát, nachází se ovšem uprostřed Říma, proto by byla škoda sem při návštěvě “věčného města” také nezavítat. Pokud chcete ušetřit a nevadí vám fronty, vydejte se do Vatikánských muzeí poslední neděli měsíce, vstup do muzeí a hlavně do Sixtínské kaple je pak zdarma. Totéž se vztahuje také na Mezinárodní den turismu, který připadá na 27. září. Poslední vstup je však již v 12:30, proto doporučuji přijít již dopoledne. Pokud se neradi mačkáte ve frontách, je určitě lepší přijít jindy než právě poslední neděli měsíce, vstup pak bude stát 17 euro dospělého, případně 8 euro studenta. V případě, že chcete frontu přeskočit, přichystejte si 4 eura navíc. Vatikán má rovněž své vlastní známky a poštovní úřad, proto pokud chcete poslat svým známým originální pozdrav, toto je ta správná příležitost.

IMG_0598-compressor.jpg
Svatopetrské náměstí, Vatikán

IMG_0612-compressor.jpg

Nedaleko Vatikánu se nachází Andělský hrad, kruhovitá stavba, postavená již v průběhu druhého století našeho letopočtu na břehu řeky Tibery. Pokud se člověk chce podívat dovnitř, zaplatí 7 euro, pokud je mu 18-25, pak opět zaplatí polovinu. Uvnitř najdete jednu, dvě hezké zachovalé místnosti, zbytek trochu pokulhává.

IMG_0583-compressor.jpg
Andělský hrad

Mou nejoblíbenější stavbou celého Říma je památník Viktora Emanuela II., což je obrovská stavba z bílého vápence, která vznikla na přelomu 19. a 20. století. Pokud vystoupáte po řadě schodů na ochoz lemující památník, rozprostře se vám výhled jednak na Piazza Venezia, ale z druhé strany ochozu i na Forum Romanum a o kousek za ním na Koloseum.

IMG_0504-compressor20180101_163753-compressorIMG_0485-compressor

Jedním z dalších míst, která má na svém seznamu každý turista jsou Španělské schody, které se nachází na konci dlouhé třídy Via del Condotti plné světoznámých luxusních značek. Po dni plném “památkaření” je příjemný se zde posadit a vychutnat si zmrzlinu z jednoho z milionu místních zmrzlinářství.

IMG_0635-compressor.jpg
Španělské schody

Jen několik set metrů od Španělských schodů se může člověk pokochat výhledem na Řím z výšky. Nad piazza del Popolo, kterému vévodí egyptský obelisk se totiž skví vrcholek Pincio, na němž je vybudována terasa, kde si výhleduchtiví turisté přijdou na své.

Za zmínku rozhodně stojí i Pantheon, pravděpodobně nejzachovalejší antická stavba celého Říma. Zajímavá je již jeho klenba, která patří k největším na světě. Uvnitř ní se nachází devítimetrový otvor, který do budovy vpouští sluneční světlo a při nepřízni počasí také déšť. Ten je odváděn za pomoci 22 děr, které jsou vyvrtány do podlahy.

IMG_0458-compressor.jpg

Kde se najíst: 

Čtvrtí restaurací, barů a hospod je jednoznačně Trastevere, kde se čas jakoby zastavil. V této čtvrti sousedící s Vatikánem najdete celou řadu míst, kde se najíte a napijete za lidové ceny. Na Via Panisperna poblíž Kolosea se pak nachází hned několik restaurací oblíbených u místních, kde se člověk dobře nají a zároveň nezabrečí nad prázdnou peněženkou. Nejlepší z nich je pravděpodobně La Carbonara, poté stojí za zmínku ještě podnik Da Robertino, který se nachází pár kroků od prvně jmenované. Za hlavní jídlo zde dáte zhruba 10 euro. Pokud člověk dostane hlad u fontány di Trevi, pak může hned ve vedlejší ulici navštívit malé útulné bistro s názvem La Prosciutteria, kde prodávají zejména sendviče s vynikající parmskou šunkou či jinými delikatesami. Míst k sezení uvnitř je celkem poskrovnu, pokud se vám však podaří najít, určitě zvažte i prkénko plné sýrů, šunky a salámu. Dále od centra se pak nachází Pinsere, menší obchůdek, který v minulosti dostal ocenění nejlepší pizzy v Římě. Při vstupu se možná trochu leknete, když vás pozdraví dva svalnatí potetovaní Italové, je tu však příjemná atmosféra plná vtípků, tudíž člověk odchází nejen s jednou z nejlepších pizz, ale zároveň i s tou nejlepší zkušeností. Pokud budete mít dlouhou chvíli při čekání na autobus na letiště či jen budete poblíž Termini, navštivte Mercato Centrale uvnitř nádraží. Představu českého nádraží, kde si bezdomovci v rohu mačkají střeva a příjemný oběd je to poslední, co by vás napadlo zde zanecháte hned ve dveřích. Celé místo je koncipováno do čtverce, tak že uprostřed jsou stoly k sezení a okolo nich kuchyně, kde si můžete dopřát vše možné, od panini, přes pizzu, až po japonskou kuchyni.

 

To je ode mne z Říma vše, pokud byste měli jakýkoliv dotaz, neváhejte mne kontaktovat na adamkovycesticky@gmail.com