Od září začal Ryanair létat z Pardubic, nejmenšího českého mezinárodního letiště a zároveň města, kde bydlím, do Londýna. Kdo by odolal možnosti zajít si na letiště pěšky? Letenky se pohybují okolo 500-600 za zpáteční letenku, tudíž není co řešit a odlétáme! Na pardubické letiště se dostanete poměrně snadno, pokud člověk jede autem, určitě uvítá parkování zdarma, které se nachází asi dvě stě metrů od terminálu, jestliže dáváte přednost vlaku či autobusu, pak z hlavního nádraží jezdí buď pravidelná městská linka 8 a 88 či přímá linka na letiště, ta má číslo 90 a jezdí vždy jen před a po příletu letadla z Londýna. Vzhledem k tomu, že je letiště tak malé a neobsluhuje moc letů, není ani potřeba, aby člověk (bez zavazadel) byl na letišti zbytečně brzy. My osobně jsme na letiště přijeli třičtvrtě hodiny před odletem a bylo to úplně akorát. Milý personál a duty-free shop nám zkracují už tak krátké čekání, nasedáme do letadla, máváme rodnému domu, kde jsem se nenarodil a za necelé dvě hodiny přistáváme na letišti Londýn Stansted.

IMG-7880.JPG

Nutno říci, že Stansted je Londýn asi tak jako jsou Pardubice Praha, město je od samotného centra Londýna zhruba 60 kilometrů. Doprava z letiště do centra je však snadná a existuje řada způsobů, jak se tam dostat. Nejlevnější, zároveň však časově náročnější je jízda pohodlným autobusem společnosti National Express, kde jízdenky zakoupíte již od 2 liber, záleží však na vytíženosti, o prázdninách jsou ceny podstatně vyšší, a na tom, v jakém časovém předstihu jízdenku kupujete. Nejjednodušší a možná i nejlepší je jízdenky nakoupit na stránkách easybus.com. Další možností je vlak Stansted express (link zde), díky kterému je cesta do Londýna podstatně rychlejší, zhruba půl hodiny, cena je ale vyšší, začíná na 7£. Pokud si jízdenku kupujete až na letišti, bude stát pravděpodobně kolem 14£. Taxi vychází na +/- 55£ za jednu cestu.

My volíme nejlevnější variantu, a tak po hodině a půl vystupujeme z autobusu na Victoria Coach Station, odkud je to do centra města co by kamenem dohodil.

Kde se ubytovat?

Londýn je na ubytování dražší, proto pokud chcete ušetřit, ubytujte se dále od centra. Poblíž centra dáte za postel v hostelu okolo 500Kč na noc, což je poměrně slušná cena, ale většinou kvalita nic moc. Pokud si zarezervujete ubytování přes tento link, dostanete navíc slevu 15 dolarů. Jestliže se ubytujete přes airbnb, cena za ubytování se podstatně sníží, rozumné ubytování pak můžete sehnat okolo 1000Kč pro dva za noc. Pro ty, kdo ještě nemají na airbnb.com účet, zaregistrujte se přes tento link a dostanete slevu 725 Kč na první ubytování. My se nakonec ubytováváme přes couchsurfing, aplikaci, která pomáhá cestovatelům najít hostitele v daném městě. Pokud si dáte aspoň trochu práce, přečtete si profily lidí, kterým napíšete a do zprávy napíšete něco osobního a ne jen styl ctrl+c, ctrl+v, tak máte vysokou šanci, že se vás někdo ujme. Uvidíte město pohledem místního a navíc je to zdarma, takže se bude radovat i peněženka.

Co vidět?

Jako první můžeme uvést Buckinghamský palác, sídlo britské královské rodiny. Královnu pravděpodobně nepotkáte, ale máte velkou šanci vidět pověstné “bobíky”, příslušníky britské policie, nebo stráže v typických červených uniformách s vysokou načechranou čepicí.

IMG_0406-compressor.jpg
Buckinghamský palác v (ne)celé své kráse, nevešel se mi do objektivu

Nejdůležitějším londýnským náměstím je bezpochyby Trafalgar Square, kde se nachází Národní galerie, jsou zde umístěny různé umělecké atrakce a pouliční umělci se předvádí v tom, kdo zaujme víc kolemjdoucích.

IMG_0458-compressor (1)
Národní galerie na Trafalgar Square
IMG_0455-compressor
Genderově korektní semafory

Jednou z dominant Londýna, kterou najdete téměř na každé pohlednici, je rozhodně Big Ben s Parlamentem. Ten jako obvykle, když někam přijedeme, zakrývalo lešení. Aspoň jsme si tak poslechli lidi protestující proti brexitu, kteří se sešli před budovou parlamentu, a mohli si odškrtnout další památku (a první protest). Pokud by vás zajímalo, jak vysoký je Big Ben, pak je to přesně 480 lahví Coca-cola.

IMG_0511-compressor.jpg
Parlament a Big Ben v lešení

Kousek od Big Benu se nachází Westminster Abbey, nádherný chrám, který je tradičním místem korunovací, svateb, a také posledního odpočinku anglických panovníků. Když se zde zrovna nekorunuje (naposledy v roce 1952) můžete se podívat dovnitř. Vstupné je 20 liber pro dospělé, 17 pro studenty.

IMG_0435-compressor
První…
IMG_0436-compressor
…a druhá tvář Westminster Abbey

Naproti Big Benu se tyči obří ruské kolo London Eye, ze kterého se vám naskytne báječný pohled na celý Londýn. Za půlhodinovou jízdu ve zdejší průhledné “kapsli” zde utratíte 24 liber, 15 liber pokud ještě studujete.

31956424_10211860212044659_2149619981912899584_n

IMG_0602-compressor.jpg
Vajíčko London Eye

Odtud se můžete po nábřeží Temže vydat vstříc dalším zajímavým místům Londýna. Jako jednu z prvních významných staveb potkáte katedrálu sv. Pavla. K ní se můžete vydat po Millenium Bridge nebo spojit výhled s kulturou, zajít do protilehlé galerie Tate Modern, kde je vstup zdarma (platí se jen některé exhibice), a z tamní vyhlídkové terasy si vychutnat pohled na Londýn.

IMG_0525-compressor
Katedrála sv. Pavla a Millenium Bridge
IMG_0517-compressor
“Umělecká”

Jen pár set metrů od katedrály sv. Pavla se nachází mrakodrap 20 Fenchurch Street, občas pro svůj tvar přezdívaný “Walkie-Talkie” (Vysílačka). Kromě svého vzhledu je zajímavý zejména tím, že se na jeho vrchu nachází tzv. Sky Garden, zahrada s kavárnou a přes obří okna krásným výhledem na město. Největším plusem je cena, vstup do Sky Garden je totiž zdarma, stačí si pár dní předem zaregistrovat místo zde.

IMG_0516-compressor
Turisté a racek užívající si panorama Londýna, úplně vpravo mrakodrap se Sky Garden
IMG_0534-compressor
Pohled na čtvrť Canary Wharf ze Sky Garden
IMG_0559-compressor
Panoramata
IMG_0561-compressor
Výhled na the Shard

Malá vsuvka – když už vás budou bolet nohy a budete se chtít projet proslulým double-deckerem nebo vyzkoušet londýnské metro, určitě si s sebou vezměte bezkontaktní platební kartu. Koupit si jízdenky za hotovost je složité, ale pokud máte londýnskou Oyster card či právě bezkontaktní kartu, stačí vejít do autobusu a přiložit, případně vejít do stanice metra, kde kartu použijete při průchodu turniketem. Cena za jízdu autobusem je libra padesát, za metro je to pak dvě libry čtyřicet.

IMG_0499-compressor.jpg
Vše sledujeme z vrchu
IMG_0492-compressor.jpg
Underground

Ale zpět k památkám, další z nejznámějších je rozhodně Tower, pevnost založená již v 11. století. Největším lákadlem jsou britské korunovační klenoty, které jsou zde uloženy. Zajímavostí je, že až do poloviny minulého století sloužil Tower jako vězení a poslední poprava se zde konala až roku 1942. Dovnitř pevnosti, na korunovační klenoty a beefeatery, tedy strážce klenotů v typických červenočerných uniformách, se podíváte za 22,70 liber, studenti za 17,70.

IMG_0581-compressor
Vepředu Tower, vzadu mrakodrapy

Poté můžete přejít Tower Bridge a čeká na vás už jen několik set dalších památek a zajímavostí. Například čínská čtvrť, kde člověka okouzlí autentické jídlo, autentické zboží a autentičtí Číňani. Picadilly Circus se svými neony a reklamami, menší brácha new yorského Times Square. M&M’S World, kde nakoupíte desítky barev této čokolády. Primark, ráj shopaholiků bažících po botech za 5 liber a podobně šílených slevách. Borough Market, trh, kde se vaří a prodává všechno možné. Downing Street 10, sídlo britského premiéra. Hyde park a jeho Speaker’s Corner, kde má každý právo vyjádřit se k jakémukoliv tématu a debatovat zde, aktivní je ale jen v neděli. Westminsterská katedrála, nádherná budova postavená v novobyzantském stylu. Shakespeare’s Globe, divadlo, které bylo vybudováno podle původního divadla ze začátku 17. století, ve kterém se hrály Shakespearovy hry. Abbey Road, kde si můžete na přechodu udělat stejnou fotku, jako Beatles. A mnoho dalšího…

IMG_0574-compressor
Tower Bridge
IMG_0485-compressor (1)
Jako v Číně

Kde se najíst?

Máte chuť na pravou anglickou snídani v centru Londýna? Pak rozhodně zajděte do Regency Cafe na Regency Street. Za svých 5 liber a 50 pencí zde dostanete bohatou snídani, po které se chvíli nebudete moci zvednout ze židle. Vajíčko, slanina, klobáska, fazole/rajčata, chleba/toast a káva/čaj. Kdyby vám to bylo málo, pořád si můžete přidat typicky britské dobrotky jako Black Pudding, Hash Browns nebo Bubble & Squeak, každé za 90 pencí. Na druhé straně Temže se zase nachází místo jako stvořené pro milovníky cereálií, podnik s názvem Cereal Killer Cafe. Na výběr máte z celé řady cereálií, ale najíte se zde, i pokud cereálie zrovna v lásce nemáte. Kdo nejedl Fish and Chips, jako by v Londýně snad ani nebyl, jedny z nejlepších vám naservírují ve “Smějícím se halibutovi” (The Laughing Halibut) v centru města. Další dobrý podnik stejného ražení se nachází ve čtvrti Hammersmith a jmenuje se Kerbisher and Malt. Skvěle jsou hodnoceny ještě prodejny Fishers a Anchor, oboje ve čtvrti Fulham. Pokud se vám britské jídlo omrzí, můžete se vydat do již zmíněné čínské čtvrti a zkusit některou z místních restaurací, například Shuang Shuang nebo Baozi Inn. Po dlouhém dni na nohou si člověk zaslouží trochu odpočinku, toho se mu dostane dost ve stylové hospůdce Ye Olde Swiss Cottage, která je vybavena vkusným starobylým nábytkem a plná příjemné atmosféry.

31944174_10211860212124661_4630980905601597440_n

31958780_10211860211964657_6225778292117471232_n
Nejlepší anglická snídaně v Anglii! Nebo v Londýně! Nebo aspoň v této ulici!