Opět a znovu levné letenky rozhodují za nás a my se vydáváme trávit eurovíkend v zemi, která zrovna není moc euro. Z Bratislavy levně s Wizzairem na vedlejší kyjevské letiště Zhuliany, den v Kyjevě, poté návštěva města duchů Pripjať a Černobyl, zpátky v Kyjevě se probudit do mrazivého rána a vydat se do Lvova. To je náš ukrajinský plán!

Poznámka k poslednímu přesunu: Pokud se i vy chcete vrátit o několik desítek let v čase zpět, nejeďte z Kyjeva do Lvova vlakem, ale leťte s aerolinkou Motor Sich. Poletíte ve stařičkém Antonovu An-24 a pokud nespadnete, budete na let ještě dlouho vzpomínat. Většina starých sovětských letadel už v EU létat nesmí, tudíž pokud jste nadšenci nebo jen chcete zažít něco jiného, na Ukrajině si přijdete na své. Letenky nejen z Kyjeva do Lvova, ale i do dalších měst na Ukrajině, Rusku a Bělorusku najdete zde.

23848135_10210567484287273_1674409186_o
U Antonovu

Z Bratislavy letíme až večer, takže máme celý den na prozkoumávání slovenské (metro)pole. Zrovna je ale svátek a zima, takže se uchylujeme do jediné otevřené bratislavské restaurace a plánujeme cesty. Na nejdůležitější slovenské letiště se lehce dostanete každých 15 minut autobusy číslo 61 (z hlavního nádraží) či 96 (ze sídliště Petržalka), případně pak nočním N61. Za ani ne půlhodinovou cestu zaplatíte 0,90 euro, studenti ještě polovinu ušetří. Bratislavské letiště se pomalu ale jistě mění na ultra-low-cost, zpoplatněné jsou tu i sáčky na tekutiny, sice je to jen euro, ale za to už můžete mít na Ukrajině večeři o pěti chodech! Dobře, to trochu přeháním, takovou večeři byste si asi museli ulovit nebo najít u popelnice, ale smysl je stejný.

Vzlétáme, přilétáme, jsme tam. Na letišti vítá Vitalij Kličko, starosta Kyjeva a bývalý vynikající boxer, ale bohužel jen z plakátu. Do centra se dá pohodlně dostat jedním z trolejbusů či autobusů, jejichž čísla a trasy najdete zde, cena 4 hřivny (asi 4 koruny), o moc levněji to už ani nejde. Zastávka se nachází asi 300 metrů od letištní haly, za malým kopečkem, který poznáte podle barevného letadla, které na něm stojí. Pro rozhazovačné se nabízí i cesta taxi, za kterou byste měli dát okolo 80 hřiven (+- 80 korun).

IMG_0008-compressorIMG_0323-compressor

IMG_0352-compressor
Fotky z cyklu ukrajinská doprava

 

 

Kde se ubytovat?

Ukrajina je levná a i přesto, že je Kyjev dražší než zbytek země, tak i zde najdete ubytování poblíž centra za hezkou cenu. S blížícími se letními prázdninami se ceny zvyšují, ale mimo sezónu se dá sehnat ubytování pár kroků od centra okolo dvou set hřiven za osobu. Pokud jste odvážní a razíte heslo, že je jedno, jestli je zážitek pozitivní nebo negativní, hlavně, že je silný, pak si v Kyjevě vyberete bohatě. Nejlevnější ubytování tu seženete už za 50 korun pro 4 lidi a rozhodně budete mít po návratu na co vzpomínat. My jsme bydleli v apartmánu na ulici Pushkinskaya, na ten se můžete na bookingu podívat zde. Pokud by se vám apartmán nelíbil nebo si chcete vybrat z více možností, pak si můžete vybrat z velké řady hotelů či apatrmánů na bookingu. Za zmínku stojí například hotel Ukrajina s výhledem na celé náměstí Nezávislosti (Majdan, Майдан Незалежності), dále pak hotel Khreschatyk pojmenovaný po stejnojmenné hlavní kyjevské třídě, či KievInn, výborně hodnocené ubytování přímo v centru města.

Co vidět?

Pravděpodobně nejhezčí kyjevskou památkou je Kyjevskopečerská lávra (ukrajinsky Києво-Печерська лавра, rusky Киево-Печерская лавра), komplex pravoslavných kostelů se zlatými věžičkami a výhledem na celý Kyjev. Pokud přijedete v zimě jako my, pak s výhledem na celých pět metrů. Vstupné je 50 hřiven pro dospělé, 25 hřiven pro studenty. Za fotografování si pak připlatíte dalších 200 hřiven, my však dostáváme tomu, že jsme Češi, fotíme, ale platit nehodláme, naštěstí nás nikdo nenačapal.

IMG_0103-compressor
Kyjevsko-pečerská lávra
IMG_0083-compressor
Zlato vs. ghetto

IMG_0091-compressorIMG_0104-compressor

Připomínkou druhé světové války je Rodina Mať (ukrajinsky Батьківщина-Мати, rusky Родина-мать), i s podstavcem 102 metrů vysoká socha, která v jedné ruce drží meč a v druhé štít s emblémem sovětského svazu. Meč i štít váží každý několik tun. Uvnitř podstavce se nachází muzeum druhé světové války (vstupné 20 hřiven), v okolí památníku pak najdete řadu sousoší a vojenské techniky, ať už té několik desítek let staré, tak i té relativně nové. Zajímavé jsou například raketomety a obrněná vozidla, která ještě nedávno válčila na východní Ukrajině, a teď tu odstavená s popisy jejich osudu připomínají hrůzy války.

IMG_0114-compressor
Děla a socha
IMG_0099-compressor
Kousek lávry a Rodina Mať
IMG_0127-compressor
Meč a štít a srp a kladivo
IMG_0130-compressor
Sochy
IMG_0126-compressor
Rodina Mať
IMG_0110-compressor
Raketomet, ještě před půl rokem válčil v Doněcku

IMG_0133-compressorIMG_0143-compressor

Teď k něčemu veselejšímu! Jestli si chcete koupit kaviár, ovoce nebo si jen užít příjemnou atmosféru, zamiřte na Bessarabsky market (Бесарабський ринок). Trh je opravdu autentický, ostatně, kdyby se soustředil výhradně na turisty, tak by stánkaři umřeli hlady. Určitě ochutnejte místní kaviár, kupte si k němu vodku a budete se cítit jako ruští/ukrajinští bohatýři.

IMG_0005-compressor
Postarší laškující pár sledován pašíkem v pozadí (nebo aspoň jeho hlavou)
IMG_9990-compressor
Bessarabsky market

Za návštěvu stojí také některý z milionu kyjevských kostelů. Mezi nejznámější patří chrám svatého Ondřeje, chrám svatého Michala nebo chrám svatého Vladimíra. Muži si v chrámu musí pokrývku hlavy sundat, ženy naopak nasadit. Ukrajinci berou své náboženství vážně, proto snad nikdy nebudete v kostele sami, vždy se poblíž vás naskytne někdo modlící se nebo křižující se.

IMG_0161-compressor
Chrám svatého Ondřeje
IMG_0011-compressor
Stromy a za nimi kousíček chrámu sv. Vladimíra

V poslední době nejznámějším ukrajinským místem je náměstí Nezávisloti , známější jako Majdan (celým názvem: Майдан Незалежності), což vlastně v ukrajinštině znamená jen “náměstí”. Toto místo bylo v historii častým místem protivládních demonstrací, naposledy těch z roku 2013-14. Nyní už se nemusíte se bát, že dostanete kulkou do zad, teď už je největší pravděpodobnost, že vás trefí fotbalový míče, v horším případě flaška od piva, protože náměstí je oblíbeným místem kyjevské mládeže. Kolem náměstí se táhne bulvár Khreschatyk (ukrajinsky: Хрещатик), ukázka socialistického realismu, kde co nebylo velké, jako by nebylo vůbec, a po prohlídce zdejších budov budete mít ještě chvíli zakloněnou hlavu.

IMG_0149-compressor
Nejrozostřenější fotka Majdanu, kterou kdo kdy nafotil
IMG_0146-compressor
Khreschatyk

Věcí, na kterou jsme byli hodně zvědaví, byla venkovní posilovna postavená z kusů šrotu. Jako závaží tu slouží kusy vyřazených strojů z továren, pneumatiky nebo třeba topení. Posilovnu založil před více než 50 lety jistý Juri Kuk proto, aby se lidé jen neváleli u břehu blízké řeky Dněpr a nehráli karty, ale aby také dělali něco pro své tělo. Jak také řekl, kusy železa se tehdy válely všude okolo, stačilo je jen sebrat a složit v něco užitečného. Posilovna je zdarma, můžete však dobrovolně přispět na její chod. Dostanete se k ní metrem na stanici Hidropark, jeden žeton platí na jednu jízdu a stojí dvě hřivny (2 koruny).

IMG_0044-compressor

IMG_0045-compressor
Místní cvičenec
IMG_0059-compressor
Když nemáš boxovací pytel, dej tam pneumatiky
IMG_0062-compressor
Kulturista vepředu, pes vzadu

Když už jsme u metra, stojí za to zmínit, že to kyjevské je jedno z nejhlubších a stanice Arsenalna je dokonce nejhlouběji položenou stanicí metra na světě (něco málo přes sto pět metrů). Na eskalátorech se tak chvíli projedete, aspoň budete mít šanci pořádně zvážit vstup do ukrajinské armády, na který láká každá druhá reklama na pohyblivých schodech.

IMG_0017-compressor
Stanice metra Universitet
IMG_0018-compressor
Okousané žetony
IMG_0165-compressor.jpg
Soaré v podchodu metra

V Kyjevě je spousta dalších ať už kulturních či ostatních zajímavostí. Mezi jinými například Národní muzeum Černobylu, které vás svým silně depresivním laděním přiblíží k černobylské jaderné havárii. “Duha” (Арка дружби народів), památník z roku 1982, který má spojovat národy, hlavně ten ruský a ukrajinský, což se mu zejména v poslední době moc nedaří. Park Landscape Alley (Пейзажна Алея), nepodařilo se mi najít český název, ale také jsem pořádně nehledal, park, kde najdete spoustu různých uměleckých předmětů, jedním z mnoha je například lavička v podobě houpačky. A řada dalších…

IMG_0030-compressor
Reklama lákající na park miniatur

IMG_0163-compressor

 

Kde se najíst?

Na Ukrajině, minimálně v Kyjevě, je paradoxně nejtěžší najít ukrajinskou restauraci. Největší módou je poslední dobou gruzínská kuchyně, proto tu restaurace s pokrmy z této země rostou jako houby po dešti. Na Ukrajinu také ještě nedorazilo umění správného servírování, často tak dostanete jídlo, když už budou ostatní ze skupiny dojídat. Zkrátka jiný kraj jiný mrav, i to k tomu patří. Jedním z mála míst, které je oblíbené a kde je k mání ukrajinská kuchyně je Puzata Hata (Пузата Хата). Řetezec, který zní jako zkomelenina amerického Pizza Hutu, se nachází v řadě měst po celé Ukrajině a jídlo se zde neservíruje, vše funguje formou bufetu. Minimálně pro nás je pak poměrně exotická restaurace Musafir podávající krymsko-tatarská jídla. Útulná restaurace s živou hudbou a koprem jako přísadou snad ve všem, měl jsem podezření, že ho sypou i do piva. Teď už výčet gruzínských restaurací: Chachapuri (Чачапурі) na bulváru Tarasa Ševčenka, Gogi na ulici Lva Tolstého, Mama Manana (Мама Манана) na ulici Velyka Vasylkivska nebo Shoti (Шоті) na ulici Mechnykově. Až vás přestane bavit východní kuchyně, můžete zkusit například asijskou ramen restauraci Noodle vs. Marketing, která je důmyslně schovaná ve dvoře jednoho z domů. Pokud máte rádi sladké a nacházíte se v blízkosti chrámu svatého Ondřeje, zastavte se do Lvovské čokoládovny (Lviv Handmade Chocolate, Львівська Майстерня Шоколаду).

 

To je z Kyjeva prozatím vše, kdyby vás cokoliv napadlo, napište mi na adamkovycesticky@gmail.com.