Spousta věcí v Číně probíhá více či méně rozdílně než u nás, proto jsem se rozhodl sepsat pár informací, které se před cestou můžou hodit

Kam a kdy se vydat?

V Číně můžete strávit měsíce a roky a pořád bude co objevovat. Mezi klasická turistická místa pak patří Peking se svým císařským Zakázaným městem, Šanghaj se svými mrakodrapy, Xi’an s Terakotovou armádou a Guilin s řekou Li. Pokud chcete něco méně známého můžete zkusit národní park Zhangjiajie, kde se natáčel film Avatar, město Hangzhou, které bývalo kulturním hlavním městem Číny, provincii Yunnan, která je nejen dle místních nejhezčí částí Číny, či Kanton, hypermoderní město na jihu Číny. Něco méně známého bohužel neznamená, že se budete procházet sami, čínských turistů bude pořád moře, jen těch evropských ubude. Pokud chcete něco hodně neznámého, zkuste provincie Qinghai či Xinjiang na západě země, budete se cítit pomalu jako dobyvatelé.

Kdy se vydat?

Záleží na tom kam míříte. Pokud na sever (od řeky Yangtze), určitě nejezděte v zimě. Koncem října se ochlazuje a se zimou přichází i topná sezóna, což znamená smog všude. A pokud zrovna není smog, pak fouká silný vítr a člověku se ven stejně nechce. Nízké teploty v severní Číně vydrží zhruba do začátku března, pak se rychle otepluje. Ideálním obdobím na návštěvu je tak duben, kdy jsou teploty nejpříznivější, ani příliš teplo, ani zima. S následujícími měsíci přichází vysoké teploty a o prázdninách i davy turistů. V zimě na severu stojí za zmínku ledový festival v Harbinu, kde sochaři z celého světa staví paláce a obří sochy z ledu a tímto festivalem pak žije celé město. Připravit se ale můžete na teploty kolem -30, takže palčáky s sebou.

Pokud se i v zimě rádi zahřejete, vydejte se na úplný jih Číny. Ve městech jako je Hong Kong, Kanton (Guangzhou) nebo na ostrově Hainan se můžete v tuto dobu těšit na teploty přes dvacet stupňů, někdy i okolo třiceti. V létě je v těchto místech nesnesitelné teplo a dusno, člověk se potí už když se obléká. V Šanghaji, která také patří do jižní Číny, jsou letní teploty o něco mírnější, zimy znatelně chladnější než na úplném jihu (kolem deseti stupňů Celsia). V létě však na pobřeží přichází déšť a tajfuny, tudíž se od června do září může stát, že vám minimálně několik dní z dovolené proprší. Nejlepší doba na návštěvu je tak pravděpodobně opět duben, kdy je příjemně a nehrozí tajfuny.

V každém případě se vyhněte cestám do Číny v období čínského nového roku (každý rok trochu jindy, ale převážně únor), kdy se všichni Číňané vydají navštívit příbuzné. Při cestování kamkoliv je hlava na hlavě a jízdenky na vlak či letenky jsou v mžiku vyprodané. Kromě toho, týden po novém roce je svátek, téměř nikdo tak nepracuje a obchody, restaurace i všechno ostatní je zavřené. Druhý týden po novém roce se situace zlepší, ale podniky jsou otevřeny vždy jen na pár málo hodin denně. Druhým obdobím, kdy se do Číny rozhodně nevydat je tzv. Golden week, čili týden trvající státní svátek k výročí založení Čínské Lidové Republiky. V období od 1. do 7. října tak Číňané jezdí obdivovat krásy své země a na každé památce se tvoří několikahodinové fronty. Ostatní svátky jsou krátkodobé, takže se není třeba obávat komplikací.

Cesta do Číny a víza

V současnosti je z Prahy několik přímých leteckých linek do Číny, konkrétně do Pekingu, Šanghaje a dvou vnitrozemských měst – Xi’an a Chengdu. Ceny, zejména do prvních dvou jmenovaných, se pohybují lehce nad 10 tisíc za zpáteční letenku, s tím, že čínské aerolinky se vyznačují oproti těm evropským či americkým menší zvláštností, a to tím, že bývá výhodnější kupovat letenky pár dnů či týdnů před odletem. Pokud neradi zařizujete věci na poslední chvíli, můžete si koupit letenky s některou z nečínských leteckých společností. Zejména letenky s Aeroflotem či Ukraine International pořídíte za nízkou cenu, může však odradit čas přistání, ten je v Pekingu okolo jedné hodiny ranní.

Čína je země, kde si potrpí na formality, proto je při vyřizování víza třeba dbát všech pokynů a vyplnit všechny informace nutné vystavení víza. Nově (od konce roku 2018) se žádost o vízum nepodává na samotné čínské ambasádě, ale na vízovém oddělení v Business Parku Futurum v Sokolovské ulici. Pozitivní stránka této změny je ta, že vízové oddělení má otevřeno každý pracovní den od 9 do 3, pokud si vízum jen vyzvedáváte, pak máte čas až do 4 odpoledne. Negativní je změna v tom, že si připlatíte, nyní stojí žádost a vízum okolo 2500Kč. Žádost o vízum se také nově vyplňuje na internetu, konkrétně na této stránce. Poté co žádost vyplníte, musíte si ještě domluvit čas, kdy se na vízovém oddělení zastavíte, to můžete jednoduše učinit kliknutím na tento odkaz. Pokud se chcete podívat na stránky vízového oddělení, kde se nachází například popis, jak vyplnit žádost, klikněte sem.

Až půjdete na vízové oddělení, tak si nezapomeňte: 1) vízový formulář předem vyplněný na internetu, 2) fotokopii pasu, 3) itinerář cesty, kde se musí objevit každý den, ale přehnaně podrobný být nemusí, stačí jedna památka na den, 4) rezervace ubytování na dobu pobytu, ta můžete rezervovat na bookingu nebo na čínském ctripu, 5) letenky, případně jiné dokumenty dokládající vstup a výstup ze země. Výhodou je, že pokud řešíte věci v předstihu nebo si jen nejste jisti, kdy přesně budete odlétat, stačí si na stránkách jako je letuska.cz, studentagency.cz apod. zarezervovat letenku a tu pak předložit vízové pracovnici. Postupujete stejně jako při koupi normální letenky jen u posledního kroku, placení, zvolíte místo platby kartou platbu v hotovosti nebo zasláním na účet. Rezervace letenky vám přijde na mail, vy nemusíte nic platit, můžete si požádat o vízum a poté, co budete mít jasno, kdy skutečně chcete letět, jen zakoupíte letenku opravdovou.

Pokud se vám nechce s vízem vyřizovat nebo nemáte moc času, pak můžete využít služeb jedné z mnoha agentur, které víza zprostředkovávají. Trochu si sice připlatíte, ale ušetříte cestu a nervy.

Doprava

Čína sice měří pět tisíc kilometrů ze západu na sever a dalších pět tisíc kilometrů (i s ostrůvky) od jihu na sever, ale dostat se z jednoho konce na druhý není žádný problém. Díky husté silniční, železniční a letecké síti se můžete pohodlně dopravit kam potřebujete. Pro někoho může nastat menší problém v tom, že půjčit si po příletu do Číny auto není úplně snadné. Mezinárodní řidičák tu neuznávají, pokud o řízení opravdu stojíte, budete si muset vyřídit prozatimní nebo trvalý řidičský průkaz přímo na místě. Nejdřív ale k tomu prozatimnímu. K jeho vyřízení budete potřebovat český řidičák a jeho překlad do čínštiny, vyplněný formulář, dvě fotky nestandardního formátu 35x25mm a potvrzení z hotelu, nejlépe ve městě, ve kterém žádáte. Poté zajdete na stanici dopravní policie (公安交警), kde vám průkaz vyhotoví. Pokud neumíte čínsky, radši poproste o pomoc čínského kamaráda nebo si s sebou aspoň vezměte dobrý překladač. Jak si zažádat o průkaz přímo na pekingském letišti, včetně formulářů ke stažení, je podrobně popsáno zde. Článek je sice staršího data, ale pořád to funguje stejně, zkoušel jsem to v září 2019. Pokud byste chtěli zažádat o dlouhodobý řidičák, bude to složitější, co k tomu budete potřebovat si můžete přečíst například na těchto stránkách.

Pokud ale nejste milovníci řízení a nevadí vám, že bude řídit někdo za vás, nabízí se spousta variant. Por cestu po městě je nejlevnější variantou cesta autobusem MHD, za ten se platí jednotná cena bez ohledu na projetý počet zastávek. Můžete tak jet za roh nebo dvě hodiny, a stále budete platit jen dva yuany (přibližně 8 korun).

Další možností je metro, které je nyní ve většině větších čínských měst. Lístek si můžete koupit buď v automatu nebo, pokud jste odvážní, u čínsky mluvící slečny/paní u okýnka. Cena závisí na vzdálenosti, většinou se pohybuje od dvou do sedmi yuanů (8 až 28 korun) za jízdu.

39347226_1820224501348690_5312791965815799808_n
V metru přesně víte, na které zastávce zrovna jste

Dále je tu taxi, v Číně poměrně levné, navíc nemusíte většinou nikam volat, stačí stát na ulici, mávat a za chvíli už se vezete. Pokud jedete do vzdálenosti dvou kilometrů, zaplatíte okolo deseti yuanů (40 korun), pokud dál, bude vás každých dalších 500 metrů stát zhruba dva yuany (8 korun), což je pořád láce, zejména v porovnání s pražskými taxikáři. Například cena za taxi z pekingského letiště do centra města by se měla pohybovat okolo sta yuanů (400 korun). Problém však často nastává, když chcete cestovat s většími kufry. Taxíky bývají na LPG pohon, takže se vám do kufru vejde maximálně tak ledvinka. Myšleno taštička, ne orgán. Taxíků je ale spousta a určitě v celém městě najdete minimálně jeden, který obří bombu v kufru nemá. Často také není problém domluvit se s taxikářem, že vás zaveze kam potřebujete, nějakou chvíli (pár hodin) počká a pak vás zase doveze zpět.

Následují vlaky, ty se dělí na dva hlavní druhy. Rychlovlaky (dongche, tun’-čch, 动车) a klasické couráky (manche, man-čch’, 慢车). První jmenované jsou příjemné a krajinou se řítí třísetkilometrovou rychlostí, ale zároveň si za cestu připlatíte. Často jsou stejně drahé nebo dražší než let, například pětihodinová cesta z Pekingu do Šanghaje přijde na 500 yuanů (zhruba 2000 korun). Zato v klasických pomalých vlacích můžete popustit meze své spořivosti. Pokud chcete ušetřit co nejvíce, ale poznat obyčejné Číňany (někdy až moc) zblízka, vyberte si pro cestu nejnižší třídu, tedy Hard Seat (yingzuo, jin’-dzuo, 硬座). Na hodiny strávené v obklopení Číňanů, jejich zvídavých otázek a spánek vsedě dlouho nezapomenete. Pokud jedete dál a máte se aspoň trochu rádi, zvolte lůžko. Zde se nabízí dvě možnosti, Hard Sleeper (yingwo, jin’-wo, 硬卧) nebo Soft Sleeper (ruanwo, ruan-wo, 软卧). Lůžka jsou zhruba stejně tvrdá/měkká, hlavní rozdíl spočívá v počtu „postelí“ na kupé. V Hard Sleeperu je jich šest, zatímco v Soft Sleeperu jen čtyři. V HS také nejsou dveře, což může někomu vadit. Cena Soft Sleeperu se však často blíží ceně letenky, vyplatí se tak sledovat ceny vlak vs. letadlo a rozhodnout se podle tohoto. Hard Sleeper je oproti Soft Sleeperu zhruba o 40% levnější, ale zároveň o tolik je vyšší i šance, že někdo ve vašem kupé nebo za dveřmi, které tam nejsou, bude chrápat. Pokud se chystáte na první cestu vlakem v HS, nastává otázka, jaké místo si vybrat. Jsou tři nad sebou, v jednom z nich strávíte následujících několik (desítek) hodin svého života, tak vybírejte pečlivě. Zdánlivě nejlépe vychází lehátko spodní (xia, sja, 下), pod nímž je i úložní prostor. Nemusíte se nikam škrábat a máte pro sebe stoleček u okna. Přes den se však vaše místo stává (jak je v komunistické zemi příhodné) místem všech. Číňané z horních míst slezou dolů a absolutně nedbajíc osobního prostoru si budou sedat na vaší postel. Jsou jen dvě možnosti, pohádat se nebo si sednout také. Prostřední postel (zhong, džun’, 中) je pak příjemná v tom, že si vám na něj nikdo nebude sedat, nevýhodou je, že nemáte tolik místa. Třetí a zároveň poslední možností je lůžko úplně nahoře (shang. šan’, 上). To má dvě nevýhody, zaprvé se u něj nachází klimatizace/topení, takže v létě budete mrznout a v zimě se naopak budete cítit jako na Sahaře, zadruhé se tam nahoru musíte vyškrabat. Velkou výhodou ale je to, že je tam největší klid a také dost místa. Já mám nejradši právě poslední možnost, nikdo tu do vás nedrká, máte dost prostoru a klimatizace se dá jakžtakž regulovat.

Lístky na vlak si můžete koupit buď přímo na nádraží, ideálně pak v několikadenním předstihu, nebo přes internet. Pokud se vám nechce trápit se šprtáním čínských frází ve stylu „Chci jednu jízdenku do Chongqingu“, najeďte si na stránky ctrip.com, kde si můžete jízdenky koupit, zaplatit a poté jen zvolit způsob dodání. Buď si necháte zaslat kód, který jen ukážete na nádraží a oni vám jízdenku vydají, nebo si můžete nechat vše zaslat například na hotel, kde budete pobývat.

39397683_1782927148428564_8404034272691748864_n
Spolučekači na jízdenky na vlak
39388960_676638256055911_7247989287478624256_n
Rychlvlaky připravené ke startu
39389185_246162742771707_8709283581307912192_n
Uvnitř postaršího rychlovlaku
39409194_278582862735236_987813426921209856_n
V “socka” třídě pomalého vlaku
39467254_2151785358422775_2553809857966768128_n
Čínský národní sport, jíst a vyplivovat semínka na všech možných i nemožných místech

Nejrychlejším dopravním prostředkem, kterým se v této velké zemi můžete přepravovat je letadlo. Low-costům ve stylu Ryanairu, kdy se za pár korun dostanete na druhou stranu kontinentu, tu moc pšenka nekvete, musíte tak počítat, že za letenku si trochu připlatíte. Například jednosměrná letenka z Pekingu do Šanghaje vyjde obvykle na něco přes 2000 korun. Často se však na vnitrostátních linkách můžete proletět i největšími dopravními letadly světa, což se vám s Ryanairem pravděpodobně nepoštěstí. Kupříkladu linku Šanghaj – Kanton tu létá to vůbec největší dopravní letadlo světa, Airbus A380. Letenky nejen na tento let si můžete zakoupit opět například přes ctrip.com.

39242400_253002635323484_1331625232548495360_n
Flotila Sichuan Airlines
39404739_498556557284018_1423412115342884864_n
Klasický čínský letadlový boxík

Jídlo a pití

O čínském jídle by se daly psát slohy, a i tak by toho bylo málo, proto to vezmeme jen zlehka. O Číňanech se říká, že sní všechno, co má nohy a není to stůl, a všechno, co létá a není to letadlo. Díky tomu můžete vyzkoušet celou řadu jídel, na která v Česku (a dokonce ani na Slovensku) nenarazíte. Ať už jde o všemožné plněné knedlíčky nebo smažené tarantule. Jako u všeho v Číně záleží, kam se vydáte. V Pekingu se můžete těšit na skvělou a tučnou pekingskou kachnu (čti, nebo se aspoň pokus:pej-ťin’ kchao-ja, 北京烤鸭), v Šanghaji ochutnáte xiaolongbao (sjao-lun’-pao, 小笼包), v muslimských částech země tahané nudle (lan-džou la-mjen, 兰州拉面) a v provinciích Sichuan a Hunan vám zase jídlo vypálí do těla díru, chilli papričkami se tu totiž nešetří. Populární je zde hot pot (chuo-kuo, 火锅), kotlík, do kterého si každý postupně nahází ingredience podle chuti. Je toho spousta, proto zmíním kromě výše uvedených ještě pár dalších jídel, se kterými se setkáte téměř po celé Číně. Knedlíčky baozi (pao-dz, 包子) či jiaozi (ťjao-dz, 饺子) plněné masem, zeleninou či houbami. Kuřecí kungpao (kun’-pao ťý-tyn’, 宫保鸡丁) – kousky kuřecího masa se zeleninou a oříšky. Sladkokyselé vepřové (tchan’-cchu lý-ťý, 糖醋里脊), kde název mluví za vše. Ma Po tofu (ma pcho tou-fu, 麻婆豆腐) – kousky tofu v jemně pálivé omáčce s nasekanou jarní cibulkou. Lilek a lá ryba (jü sjan’ čjé-dz. 鱼香茄子) – lilek nakrájený na kousky, sladkokyselou chuť doplňuje rybí omáčka. Nudle s hovězím (njou-rou-mjen, 牛肉面) – jedno z nejtradičnějších čínských jídel vůbec.

V Číně je obrázkové menu dar od boha! Pokud se vám na něj podaří narazit, nikam jinam se nevydávejte, tady jste správně. V nespravedlivém světě ostatních restaurací by na vás čekaly dvacetistránkové jídelní listy hustě popsané nesrozumitelným jazykem a číšník, který netrpělivě přešlapuje u vašeho stolu a čeká, co si objednáte ještě dříve, než si stihnete sednout. V malých restauracích také čas od času bývají na zdech nalepeny obrázky jídel, které zrovna servírují.

39453143_716101408723891_7134246952773877760_n
Hot pot s panenkou v šatech stylu Lady Gaga
39442704_930276037162875_2971672161112031232_n
Ma Po tofu
39283911_2175835749407061_6055087680365002752_n
Jiaozi plněné zeleninou a masem
39468206_488681938272375_1593955693184942080_n
Tři a půl baozky
39311230_885320978324015_6289994392564400128_n
Pouliční stánek s rychlým občerstvením
39311291_444348452723592_8592952781483016192_n
Ovoce na špejli namočené v karamelu (tchan’-chu-lu, 糖葫芦)
39306713_232628237441249_1159103001927876608_n
Balený kuřecí pařátek pro zahnání hladu na cestách

Čína je národ „čajomilů“, čaj tu tak najdete ve všech možných podobách a chutích. Pro konzervativce možná prznění, pro mě však nejlepší ze všech je tzv. mléčný čaj (naj-čchá, 奶茶), který sice má s normálním čajem společný maximálně tak název, ale je jednoduše skvělý. Káva zde moc tradiční není, nadnárodní řetězce stylu Starbucks však najdete i tu. Z dalších nealkoholických nápojů jsou zde, jako všude na světě, populární Coca-cola, Sprite a Fanta, dále pak místní stálice jako ledový čaj a jemu podobné.  Pokud máte rádi pivo, budou souboj o vaši pozornost svádět nejčastěji značky Tsingtao (čyn’-tao, 青岛) a Snowflake (sue-chua, 雪花), právě ty jsou zde zastoupeny nejčastěji. Z tvrdého alkoholu stojí za zmínku zejména pálenka z obilí baijiu (paj-ťjou. 白酒), pokud vás od konzumace neodradí její „vůně“, pak první lok již určitě ano. Doporučuji jako dárek nepřátelům. Drobnou zajímavostí je, že v Číně si s sebou do restaurace můžete vzít vlastní pití a nikdo vás za to nevyhazuje zavřenými dveřmi.

39409511_2076265866022810_6543585552531193856_n
Čínská pálenka přichází ve všech tvarech
39468530_538363333277795_2142548051972063232_n
V Číně se pálenka často prodává z velkých nádob, čím menší, tím lepší

Internet

V Číně si po prvním připojení k internetu můžete zažít menší šok. Google, YouTube ani Facebook tu nefungují. Neházejte ale flintu do žita! Pokud si stáhnete na svůj mobil či počítač některou ze stovky aplikací VPN, máte po problému. Jednoduše řečeno, jedná se o systém, který zdánlivě změní polohu telefonu, takže budete moci brouzdat po internetu stejně jako byste byli v USA, Německu, Kanadě či další zemi, kterou zvolíte. Radši si však stáhněte aplikací několik a vyzkoušejte, ne všechny totiž fungují. Spolehlivá je například Astrill VPN. V bludném kruhu se pak ocitnou cestovatelé, kteří si chtějí v Číně stáhnout VPN, ale mají Google play. Ten v Číně také nefunguje, proto si vše potřebné stáhněte již dříve. Vyplatí se rovněž koupit si místní SIM kartu, stojí zhruba 50 yuanů (200 korun) a internet bývá téměř neomezený. Z aplikací, které vám mohou při cestách po Číně vytrhnout trn z paty stojí za zmínku Maps.me, poměrně přesné mapy v angličtině, Baidu ditu (百度地图) – čínské Google mapy, Pleco – anglicko-čínský slovník, do kterého můžete navíc psát znaky nebo si například vyfotit jídelní lístek a nechat si ho během vteřiny aplikací přeložit, či Wechat – aplikace, kterou používají místní ke komunikaci, ale zároveň také k objednání jídla, zaplacení pomocí QR kódu, zakoupení jízdenek na vlak či letenek a mnoho dalšího.

Placení a peníze obecně

Sehnat v Česku čínské yuany je poměrně složitý úkol, má je jen několik málo směnáren, na jejich pořízení tak budete muset počkat přímo do Číny. Tam jsou ve skrze dvě možnosti, vybrat z bankomatu nebo si směnit dolary či eura za místní měnu. Téměř všechny bankomaty tu přijímají evropské platební karty, záleží tedy jen na podmínkách vaší banky a poplatku za výběr v zahraničí, zda se rozhodnete pro tuto variantu. Pokud budete chtít peníze radši směnit, zeptejte se nejdříve na hotelu. Některé hotely nabízí za menší příplatek výměnu peněz přímo na recepci, někdy však budete muset do banky. Tam vyplníte formulář, oskenují si váš pas a vízum a je to. V poslední době občas chtějí i tzv. TIN (Taxpayer Identification Number), který se skládá ze zkratky státu, ve kterém platíte daně, pro Česko tedy CZ, a vašeho rodného čísla. Směnárny v Číně moc nefungují, maximálně na letištích, kde člověku naúčtují tučný poplatek. Kartou zde můžete platit v hotelech, nadnárodních řetězcích či lepších restauracích, všude jinde má člověk smůlu. Místní nejčastěji platí pomocí aplikace Wechat či Alipay, která je propojená s čínskou platební kartou a platit tak můžete úplně všude, dokonce i žebráci mají často vytištěný QR kód, který můžete oskenovat a poslat jim tak nějaký yuan na živobytí. Pokud byste si chtěli vyřídit čínskou kartu, stačí zajít do banky, kde ukážete pas a doklad o založení čínského telefonního čísla a za pár minut máte kartu v rukou. Při placení je tu pak jediná výjimka a to, že nemusíte přemýšlet nad výškou dýška, žádné se totiž nedává.

Ještě jedna praktická rada na závěr, v Číně je sice poměrně dost veřejných záchodů, s toaletním papírem je to ale horší. Na většině záchodů chybí, ve vlacích ho nenajdete nikdy, proto radši myslete dopředu a papír si noste svůj.

To je ve stručnosti vše, co je potřeba k plánování cesty do Číny, pokud by vás však zajímalo něco více nebo si nebyli jisti, ozvěte se mi na mail adamkovycesticky@gmail.com 😊

 

 

 

 

Úvodní foto: https://www.videoblocks.com/video/chinese-flag-the-flag-of-china-waving-ehvquuodl